Droga powrotna na burzowo

Z Majdanu udałem się w drogę powrotną do domu. Przez Wyszków – Warszawę – Sochaczew.

Przed Wyszkowem z daleka widać było ogromny front burzowy. Już nie czekałem do 3 kropli. Gdy zaczęło się robić coraz ciemniej zatrzymałem się i na spokojnie ubrałem zestaw suchego motocyklisty 🙂

Jak wjeżdżałem na S8 zaczęło lać i grzmieć. Lało, padało, grzmiało, błyskało do samej Warszawy. Warszawa w deszczu. Na moście Grota-Roweckiego korek, ale kierowcy w samochodach robili mi miejsce, więc środeczkiem sobie jechałem. Na autostradzie też padało, ale już mniej. w MOPie się zatankowałem. Do domu padało z przerwami.

Zajechałem cały i szczęśliwy – z czekającą na męża żoną 😉

Dziękuję mojej kochanej Żonie za wsparcie, cierpliwość i zaufanie 🙂

Podsumowanie:
Wrażenia: super, fajnie, piękne tereny i widoki. Sama jazda super. Brakowało trochę motocyklistów na trasie i w miejscach gdzie byłem.
Przejechane: 1168km, 4 noclegi ( domek traperski i 2 x namiot), 4 tankowania, średnie spalanie około 5,8 l/100km, benzyna ponad 5 zł – koszt 100km około 30 zł.

Majdan – to już las

Majdan, tak nazywało się miejsce, stara leśniczówka, pomiędzy Nurem a Ceranowem. Ostatni raz byłem tam w 1999 roku na obozie jeździeckim.

Że było po drodze, chciałem zajrzeć, zrobić klika zdjęć, powspominać.

Nie ma już Majdanu. Zburzyli, zaorali i posadzili las. Pozostały tylko wspomnienia.

Łomża

Droga do Łomży tragiczna. Duży ruch, pełno tirów i jeszcze pod słońce.

Na wjeździe zatankowałem. Potem wygooglałęm coś do zjedzenia. Padło na Pierogarnie Stary Młyn na rynku.

Na pierogi czekałem i czekałem ale się doczekałem i zjadłem. Pyszne, po sycylijsku. Z dwóch makatek dowiedziałem się ciekawych rzeczy:

„Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi” 

„Szczęście gości w domu wciąż, gdy pomaga żonie maż”

Po pierogach, nie opodal lodziarnia U Lodziarzy i lody z packi 😉 Bardzo dobre.

Rynek jakiś pusty na środku … taka Łomża 😉

Wigry u Haliny

Dotarłem na Wigry. Pole namiotowe i camping U Haliny. Piękne miejsce nad samym jeziorem i pod Klasztorem Kamedułów. Duże pole namiotowe wśród jabłonek. Znów spotkanie z moimi rowerzystami M&M. Po chwili dojechał też Trampek 650 z Piotrem. Miły gość, były marynarz. Wieczorem, oczywiście przy piwku, były morskie opowieści 🙂

Nie mam gotówki – szybka podróż do Suwałk po kasę do bankomatu. U Haliny zjadłem pyszne kartacze – tym razem tylko sztuk 2.

Noc była tym razem ciepła, ale średnio mi się wygodnie spało. Rano obudziło mnie słońce. Skusiłem się na kąpiel w jeziorze. Czysta i nawet ciepła woda, widoczność 2m.

Razem z M&M wypiliśmy kawę, potem udaliśmy się na słynne pierogi regionalne do przyczepy. Niestety czynne od godz. 12 tej. Zjadłem więc na śniadanie resztę makowca. Pakowanie i kierunek Łomża – coś zjeść na śniadanie. Piotr i jego Trampek pojechali do Kowna. Potem dostałem info od Piotra, że nie odbyło się bez przygód – pękła linka sprzęgła.

Wzdłuż kanału Augustowskiego.

Jadę dalej, na drogę nr 672 wzdłuż kanału Augustowskiego. Ładna trasa Leśna. Po drodze liczne śluzy. Odwiedziłem jedną – śluzę Gorczycę. Troszkę było kajaków czekających na transport, a kilka się przeprawiało. Śluza sterowana ręcznie przez śluzowego.

Kierunek najbliższa stacja paliw bo mało benzyny. Na stacji przewrotka. Zapomniał o nóżce 🙁 Nic się nie stało, poprosiłem i ktoś pomógł podnieść moto i dalej w drogę. Kierunek Wigry.

Augustów, plaża miejska Trójki

Dojechałem do Augustowa, na plażę miejską, osławioną m.in. przez letnią stolicę Trójki (link). Nad jeziorem zjadłem gofra i wypiłem kawę spoglądając przez żuka nad jezioro. W żuku lało się piwo 😉

Pozdrawiam M. Żuk 😉

Objechałem miasto od kanału do kanału. Dużo ludzi, samochodów. Duże miasto jak na wypoczynkowe, Augustowskie noce. Taki wielki Ciechocinek 😉

 

Kierunek Suwałki

Miały być Suwałki. Zwiedzanie miasta, tatarska gospoda, ale jak tam wjechałem w ten miejski gwar, skwar i korki – to mi się odechciało miasta. Szybka decyzja – jadę dalej – do Augustowa.

Hańcza i objazd szutrami

Z Domu Gościnnego plan do Suwałk … ale najpierw analiza mapy i okazuje się że można jeszcze objechać Hańczę i okoliczne jeziorka.

Bardzo dużo dróg pomiędzy małymi wioskami jest szutrowych. Twarde nowe szutry, czasami „pioch” w lesie. Górki, zakręty, raj dla mojego motocykla i moich umiejętności. Piękne widoki.

Hańcza i Dom Gościnny

Ze Smolnik pięknymi szutrami jadę na nocleg do Domu Gościnnego nad jeziorem Hańcza. Miejsce polecone przez Martę i Michała. Przepięknie, z widokiem na jez. Hańcza.

Podczas zejścia nad jezioro spotykam uroczą kotkę. 

Bardzo sympatyczna gospodyni Pani Małgosia. Rozbijam namiot obok M&M. Wieczorem rozmowy z M&M. Zimno. Zjadam w namiocie kupionego w Stańczykach makowca. Nadal zimno. Rano piękne słońce. Śniadanie w Domu Gościnnym i czas się znów zbierać w dalszą drogę.

Na pożegnanie Pani Małgosia częstuje mnie pączkami własnej ręcznej roboty. Pyszne.

Mosty, mosteczki, objazdówka, Polska, Litwa

W Trzech Świerkach zabawiłem 2 noclegi a plan planem. Czas na obajzdówkę okolicznych atrakcji.

Kierunek Stańczyki. Po drodze most w Kiepojciach, dojazd piękną szutrową drogą. Most robi wrażenie.

W Stańczykach postój na parkingu. Mała wyprawa pod górę do kasy (8zł) aby wejść na teren wiaduktów. Te to robią dopiero wrażenie. Są olbrzymie a widok z nich niesamowity. Na straganie z lokalnymi słodkościami zakupiłem kawałek makowca.

Trój styk granic. Ciekawe miejsce. Tu schodzą się granice Polski, Litwy i Rosji. Granica UE. Pomiędzy Litwą a Rosją jak i Rosją a Polską pasy zaoranej ziemi i ogrodzenie. Ruskie patrzą na turystów przez kamerkę. Przejście na ich stronę zabronione pod karą grzywny, wszak to przestępstwo.

Głodny zmierzam dalej do Wiżajn gdzie ma być dobra Gospoda – no cóż zamknięte. Dalej głodny jadę na Litwę do galerii metaloplastyki w Puselach i Wisztyńca nad jez. Wisztynieckim.

Galeria w Pusele niezwykła. Tysiące małych i dużych eksponatów – figurek. Wszytko zrobione z niesamowitą fantazją i pomysłem. Warto tam zajechać będąc w pobliżu. Wejście 2 Euro. Aha co jest w lodówce ? (tylko dla dorosłych 😉 )

Wracam na ziemię polską. Jadę do Smolnik, gdzie jest punkt widokowy a przede wszystkim Bar Jaćwingi gdzie zjadam pyszne, wielkie 3 kartacze, uffff.

 

 

 

 

 

 

 

Tak to objedzony udaję się piechotą na punkt widokowy U Tadeusza (widok kosztuje 2zł) No pięknie, pięknie.